Tematem tym zajęli się Zellner, Loss, Zearfoss i Remolina, a wyniki swoich badań przedstawili w 2014 roku. Wiele dotychczasowych badań wskazuje jednoznacznie, że na naszą ocenę posiłku wpływa kolor potrawy. Kolor jest też elementem, dzięki któremu ocenia się świeżość pożywienia. Brak było jednak do tej pory wyników badań ukazujących, w jaki sposób ułożenie produktów na talerzu wpływa na atrakcyjność pożywienia. Zellner i inni zebrali w tym celu grupę 91 ochotników (35 mężczyzn i 56 kobiet w wieku 20 – 74 lata), którym zaserwowali tą samą potrawę – smażoną pierś kurczaka, z brązowym ryżem, sosem, smażoną zieloną fasolką i płatkami migdałów. W ciągu dwóch kolejnych wieczorów podali ochotnikom dwie odsłony tego dania (prezentacja tradycyjna i prezentacja współczesna).
Ochotnicy znacznie częściej oceniali prezentację współczesną jako bardziej atrakcyjną niż prezentację tradycyjną. W ten sam sposób ocenili również walory smakowe. Kurczak, sos i ryż smakował im bardziej w daniu o prezentacji współczesnej. Zielona fasolka, bez względu na prezentację, smakowała oceniającym w podobnym stopniu. Ochotnicy uznali również, że potrawa zaprezentowana we współczesny sposób jest bardziej zbilansowana i wymaga znacznie więcej czasu na przygotowanie (podczas gdy czas ten w rzeczywistości jest taki sam).
Pamiętajmy zatem o odpowiednim wyglądzie naszego posiłku !!!
Źródło: Zellner D.A., Loss C.R., Zearfoss J., Remolina S., 2014, It tastes as good as it looks! The effect of food presentation on liking for the flavor of food, Appetite 77C, s. 31–35