Herbata a zdrowie człowieka
Grupa badaczy z hinduskich uniwersytetów z Uttar Pradesh i Agra postanowiła przeanalizować znaczenie herbaty dla ludzkiego zdrowia (Jain i in. 2013). Ze względu na różne rodzaje herbat – różne sposoby ich wytwarzania i etapy przetwarzania autorzy wzięli pod uwagę herbatę: zieloną, czarną, białą, oolong oraz pu-erh. Świeżo zerwane liście poddaje się jednemu lub więcej z poniższych procesów (za Martin 2007):
Różnica w obróbce w celu uzyskania różnych poziomów utlenienia determinuje wybór wytworzonej herbaty. Podczas gdy czarna herbata jest produkowana po całkowitym utlenianiu liści herbaty, w zielonej herbacie utlenienie nie jest niezbędne. Z biegiem lat badacze, w tym szerokie grono dietetyków zweryfikowało potencjalne korzyści zdrowotne różnych odmian herbaty. Obecne w nich związki polifenolowe stanowią, poza zapewnianiem herbacie charakterystycznego aromatu, pewne korzyści zdrowotne (ryc. 1) (Yao i i in. 2004). Herbata posiada również szereg związków toksycznych, które mogą stanowić szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a o których często zapominamy.
Ryc. 1. Korzyści zdrowotne wynikające z różnych odmian herbaty
Źródło: Jain i in. 2013
Wprawdzie mechanizm toksyczności nie został jeszcze dokładnie poznany to wskazuje się, że te same związki fenolowe, które znamy z ich właściwości prozdrowotnych mogą także działać jako prooksydanty podczas niektórych reakcji redox i prowadzić do tworzenia się reaktywnych form tlenu, które z kolei mogą powodować uszkodzenie DNA, lipidów i innych cząsteczek biologicznych (Decker 1997). Znaczenie ma tu zatem osiągnięcie równowagi między pro-utleniającym i przeciw-utleniającym działaniem flawonoidów (ryc. 2). Pewne odmiany herbaty mogą wywołać również poważne reakcje alergiczne, takie jak astma, katar sienny, nudności, czy wymioty (Subiza i in. 1989). Ksantyna obecna w herbacie (związek podobny do kofeiny) jest odpowiedzialny za różne działania toksyczne, jak stany nerwowe, drażliwość, drgawki, tachykardię, ekstrasystolię, czy podrażnienie żołądka (Brem i in. 1977).
Ryc. 2. Równowaga między pro-oksydacyjnym i anty-oksydacyjnym działaniem flawonoidów – spożycie herbaty w dużych ilościach prowadzi do zaburzenia tej równowagi i wzmocnieniem charakteru pro-oksydacyjnego.
Źródło: Jain i in. 2013
Toksyczne działanie poszczególnych rodzajów herbaty jest różne, a toksyczność ta jest zróżnicowana pod wieloma względami – zależy od innych produktami spożywczych jakie dostarczamy do organizmu, leków, które przyjmujemy, stanu naszego zdrowia itd. W ujęciu kumulatywnym działanie toksyczne herbaty przedstawia ryc. 3. W ujęciu szczegółowym – dla dokładniejszego zaznajomienia się z działaniem herbaty – zapraszam do lektury kolejnego posta – czytaj więcej …
Ryc. 3. Toksyczne działanie różnych odmian herbaty
Źródło: Jain i in. 2013
Źródło: